WhatsApp Messenger Nedir?

WhatsApp Messenger Nedir?

Whatsapp Messenger işletim sistemine sahip akıllı telefon kullanıcılarının mobil cihazlarının internet bağlantısı aracılığıyla arkadaşlarıyla ve sevdikleriyle ücretsiz mesajlaşmalarına olanak sağlayan dünyanın en popüler mobil uygulamalarından bir tanesidir. WhatsApp, günümüzde o kadar popüler hale geldi ki neredeyse her mobil kullanıcı tarafından akıllı telefonları üzerinde kullanılmakta.

WhatsApp platform bağımsız olarak çalışır. Yani mesajlaşılacak kişinin işletim sistemi ya da telefonunun farklı olması bir sorun oluşturmaz. WhatsApp uygulaması kullanıyor olması mesajlaşmak için yeterlidir.

WhatsApp, WI-FI veya mobil internet bağlantısı üzerinden çalışan bir anlık mesajlaşma uygulamasıdır. WhatsApp kullanabilmeniz için mesajlaşacak arkadaşınızın da WhatsAppkullanması gerekiyor. Böylelikle sınırsız mesajlaşmak, resim, video ve ses kaydı göndermeniz mümkün.

WhatsApp Uygulaması hangi telefonlara yüklenebilir Android, BlackBerry, iphone ve Nokia’nın Akıllı Telefonlarına yüklenebilmektedir.

Whatsapp Messenger Özellikler

WhatsApp, ücretsiz mesajlaşma, kullanarak yine bu programı kullanan bir kişiye yazılı mesaj, resim, video, sesli mesaj ve konum bilgisi gönderilebilir. Seçeneği ile bulunduğunuz yeri gösteren harita bilgisi arkadaşınızın telefonuna yükleniyor ve bunu linki tıklayan arkadaşınız Google Map ile yerinizi rahatlıkla bulabiliyor.

WhatsApp üzerinde kullanabileceğiniz en can alıcı özelliklerden bir tanesi de şüphesiz ki bas konuş özelliğidir. Bu özellik sayesinde anlık olarak sesinizi kaydederek arkadaşınıza gönderebilir ve arkadaşınızın size aynı şekilde size cevap vermesini bekleyebilirsiniz. Bas konuş sayesinde mesaj yazmaktan sıkıldığınız zamanlarda sesli bir iletişim kurabilirsiniz.

Aynı anda 30 kişiye kadar grup sohbetleri yapmanıza olanak sağlayan uygulama ile mesajlaşmak çok ama çok kolay. Şık, basit ve klasik bir mesajlaşma ekranı üzerinde arkadaşlarınızla kolayca sohbet etmenize olanak sağlayan WhatsApp Indir ile aynı anda tek bir arkadaşınızla mesajlaşabileceğiniz gibi birden çok arkadaşınızı bir araya toplayarak grup sohbetleri de gerçekleştirme imkanına sahipsiniz.

Uygulamayı ilk kez telefonunuz üzerine kurduğunuz zaman kişisel telefon numaranızı size ait özel bir kullanıcı hesabı olarak tanımlamaktadır ve kişi listeniz üzerinde yer alan tüm arkadaşlarınızı denetleyerek, aralarında WhatsApp kullananları otomatik olarak WhatsApp kişi listenize eklemektedir. Bu sayede uygulamayı ilk kez kuruyor olsanız bile zahmetsizce WhatsApp kullanan tüm arkadaşlarınızı bulabilir ve hemen mesajlaşmaya başlayabilirsiniz.

Bahsetmiş olduğumuz tüm bu güzel özelliklerin dışında kişi listeniz üzerinde yer alan arkadaşlarınızın en son ne zaman aktif olarak WhatsApp‘ı kullandığını görebilir veya onlara göndermiş olduğunuz mesajların arkadaşlarınız tarafından okunup okunmadığını takip edebilirsiniz. Eğer kişisel gizliliğinize önem veriyorsanız bu özelliği kapatma şansına da sahip olduğunuzu bilmelisiniz.

WhatsApp  Nasıl Kullanılır?

Telefonunuza uygulamayı App Store‘den yükleyin. (Android telefon kullanıyorsanız Google Play‘e girin) App Store’u açın ve sağ altta yer alan büyüteç işaretine tıklayın. Üstte gelen kutuyaWhatsApp yazın ve gelen uygulama penceresinde FREE yazan yeri tıklayıp telefonunuza indirin.

Uygulamayı bulun ve açın. Kayıt olurken sizdene GSM telefonu numaranız soracak, girin ve sonra numaranıza SMS ile gelen kodu girerek hattınızı doğrulayın. Cep telefonu rehberinizde bulunan kişileri WhatsApp tarayarak, uygulamayı kullanan arkadaşlarınızı listeleyecek. Listelenen arkadaşlarınızla anlık olarak artık sohbet edebilirsiniz.

Birden çok arkadaşınızla birlikte grup sohbeti yapabilir yada fotoğraf, video, müzik vb. gönderebilirsiniz.

WhatsApp Web

Son sürümde Web WhatsApp özelliği eklendi. Kullanıcılar tarayıcıları üzerinden web.whatsapp.com adresine gittikten sonra WhatsApp uygulamasına gidip Menü’den Web WhatsApp’a girip ekrandaki QR kodu telefona okutmaları halinde bilgisayar üzerinden WhatsApp’ta oturum açıp sohbeti daha kolay ve hızlı bir hale getirmiş oluyorlar.

WhatsApp Web ilk kullanıma sunulduğunda sadece Google Chrome tarayıcısında çalışırken ardından gelen güncellemeler ile Mozilla Firefox ve Opera tarayıcılarında da çalışabilir duruma getirilmiştir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir