Whatsapp Facebook Veri Paylaşımı Nedir, Nasıl Kapatılır?

Whatsapp uygulaması hayata geçtiği günden bugüne çoğu kimse mesajlaşmalarında Whatsapp kullanımını tercih ediyor. Günümüzde SMS paketlerinin yerini Whatsapp aldı. Kişilere internet bağlantısı üzerinden ücretsiz haberleşme imkanı sağlayan Whatsapp kullanıcı sayısı her geçen gün artıyor. Dünya genelinde yaygın olarak kullanılan bu uygulamadan sadece mesajlaşma değil görüntü, video, ses kaydı gönderimi ve arama işlemi de gerçekleştirilebiliyor.

Whatsapp şirketi 2014 yılında Facebook tarafından satın alındı. Uzun süredir güvenliği hakkında tartışmalar gündeme gelen Whatsapp için şirket, satın alındığı günden bugüne ilk kez güvenlikte değişiklikler meydana getirme kararı aldı.

Firma yetkililerin yapmış olduğu açıklamaya göre artık Whatsapp Facebook ile daha fazla veri paylaşabilecek. Ayrıca bazı şirketlerin kullanıcılarına mesaj gönderilebileceği de yapılan açıklamada yerini aldı. Bu bilgi paylaşımı isteği, kullanıcı isteğine bağlı olarak kapatılabilecek.

Eğer hala mobil cihazınızda whatsapp messenger uygulaması bulunmuyorsa, telefonunuzun işletim sistemine göre (Android veya iPhone) Play Store veya AppStore’dan whatsapp indirerek aileniz ve arkadaşlarınızla ücretsiz mesajlaşmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Whatsapp Veri Paylaşımı

Facebook tarafından satın alınan Whatsapp satın alındığında yıllık kullanım ücreti kaldırılmıştı. Böylece Whatsapp’ın en büyük gelir kaynağı kesilmiş oldu. Yeni gündeme gelen Whatsapp özelliği, birçok kişi tarafından Whatsapp üzerinden şirketin kar elde etmesi yani para kazanabilmesi için getirildiği yönünde…

Facebook ile daha fazla veri paylaşımı sağlayan bu özellik ile Whatsapp içerisinde artık reklamlar yer alacak. Şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, kullanıcılara en doğru, ilgi alanlarına giren reklamları gösterebilmek için Whatsapp veri paylaşımı uygulamasının hayata geçirildiği söyleniyor.

Facebook kişisel veriler sayesinde kişilerin uygulamayı en son ne zaman kullandıkları bilgisini paylaşacak. Fakat şifreleme yöntemi ile şifrelenen konuşmaların her türlü bilgisi, kesinlikle gizli kalacak. Facebook dahil hiçbir yerden şifreleme yapılan konuşmaların bilgilerine erişilemeyecek.

Ayrıca bu özellik ile kişilerde cep telefonu kayıtlı olan ama arkadaşlık listesinde görünmeyen kişilerde uygulama tarafından önerilebilecek.

Bilgi Paylaşımı Özelliği Nasıl Kapatılır?

Facebook tarafından satın alındığı ilk dönemlerde yetkililer tarafından Whatsapp bilgilerinin Facebook’da paylaşılmayacağına dair açıklamalar yapılmıştı. Fakat bu uygulama kullanıcılarda büyük ölçüde bir güvensizlik yarattı.

Bir anda gündeme gelen bu özellik birçok kullanıcıyı tedirgin etti. Her ne kadar çoğu kimse Facebook hesabında yakını olan, zaten her şeyini bilen kişileri arkadaş olarak eklese de Whatsapp üzerinden veri paylaşımından rahatsız oldu. Duydukları bu rahatsız nedeniyle bu özelliği kapalı tutmak isteyen çok sayıda kişi bulunuyor.

Bu özellik kullanıcı isteğine bağlı olarak kapatılabiliyor. Eğer bu özelliği kapatmak istiyorsanız öncelikle Whatsapp’ın Ayarlar kısmına giriş yapın. Ayarlar kısmında yer alan Hesaplar bölümüne tıklayın. Bu kısımda en alt bölümde yer alan “Hesap bilgilerimi paylaş” ibaresinin yanında bulunan işareti kaldırarak bu özelliği kapalı konuma getirebilirsiniz.

Kaynak: http://www.wpindir.org/whatsapp-facebook-bilgi-paylasimi-kapatma/

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir